Konferencje i seminaria

Wykaz
Opis

Konferencja „Bezpieczeństwo w przemyśle IV”
28-29 września 2023 r., Wrocław

 

 

O ciągłe podnoszenie standardów bezpieczeństwa należy dbać nie tylko w kontekście nowych regulacji i technologii. Na bezpieczeństwo wpływają również zagrożenia psychospołeczne oraz zaangażowanie najwyższego kierownictwa czy utrzymania ruchu. Nie należy też zapominać o rosnących oczekiwaniach wobec działu HR, dotyczących promowania bezpieczeństwa, a także o takich obszarach, jak ESG (Environmental, Social, Governance) czy zrównoważony rozwój.

 

Te i inne ważne tematy będą poruszane podczas konferencji „Bezpieczeństwo w przemyśle IV”, organizowanej przez EcoMS Consulting. W programie wydarzenia przewidziano kilkanaście paneli tematycznych i warsztaty praktyczne adresowane do różnych grup odbiorców związanych z bezpieczeństwem – menedżerów i inżynierów, specjalistów w dziedzinie bhp i systemów zarządzania, jak również przedstawicieli innych działów firm.

 

Zrównoważony rozwój a bezpieczeństwo

 

Spojrzenie na działalność w aspektach środowiskowych, społecznych i korporacyjnych, czyli z perspektywy ESG, sprawia, że firmy więcej uwagi poświęcają również kwestii bezpieczeństwa i środowiska. Wpływ na komunikację w tym zakresie mają zarówno dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), jak i obowiązki w zakresie raportowania danych dotyczących bezpieczeństwa w kontekście europejskich standardów raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS). W obszarze tym znajdują się również well-being i holistyczne podejście do pracownika w kontekście bezpieczeństwa w miejscu pracy, o czym opowie Katarzyna Kulig-Moskwa z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Trzeba wiedzieć, jak zadbać o dobrostan pracowników oraz budować bezpieczne i stabilne miejsce pracy w niepewnych czasach.

 

Rola HR w zakresie bezpieczeństwa w organizacji

 

Coraz większe są oczekiwania wobec działu HR w kontekście promowania bezpieczeństwa w organizacji. Marta Kowalska z TecSolum Industrial Brushes przybliży temat bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy i korzyści, jakie przynosi ono organizacji. Marcin Gołębiewski zaprezentuje zaś dobre praktyki w zakresie promowania bezpieczeństwa w organizacji na przykładzie działań Coca-Cola HBC Polska.
Czy możliwe jest stworzenie warunków umożliwiających pracę każdego pracownika na dowolnym stanowisku? Odpowiedzi na to pytanie będzie szukał Jarosław Fidler z Toyota Motor Manufacturing Poland. Justyna Wachnicka z Fundacji Kultury Bezpieczeństwa opowie o wnioskach i doświadczeniach z realizacji projektu The CALM oraz spróbuje przekonać słuchaczy, że można osiągnąć harmonię i sukces organizacyjny poprzez skuteczne zarządzanie czynnikami psychospołecznymi w miejscu pracy. Natomiast Adam Tuleja ukaże – na przykładzie doświadczeń z Państwowej Inspekcji Pracy – ryzyko psychospołeczne jako zagrożenie dla bezpieczeństwa w pracy.

 

Wymagania prawne dotyczące bhp

 

Osoby pracujące w obszarze bhp powinny poznać najczęściej spotykane naruszenia wymagań prawnych w kontekście obowiązujących przepisów. Grzegorz Brylonek z EcoMS Consulting zna je z audytów oceny zgodności z wymaganiami prawnymi i doradzi, jak dostosować wewnętrzne regulacje do najnowszych zmian w Kodeksie pracy, jak dopracować warunki techniczne urządzeń podlegających dozorowi technicznemu i jak powinna funkcjonować gospodarka chemikaliami w kontekście zmian rozporządzenia REACH. Radosław Gonet z EcoMS Consulting przedstawi aktualny stan obszaru podlegającego dyrektywie maszynowej. Przekaże niezbędne informacje dotyczące nowych regulacji – kogo i czego dotyczą, od kiedy obowiązują i na czym polegają kluczowe zmiany.

 

Kierownictwo, utrzymanie ruchu, pierwsza pomoc i… nowoczesne technologie

 

W nieco przekorny sposób o zarządzaniu bezpieczeństwem opowie Włodzimierz Biel z DNV Business Assurance Poland. Natomiast Szymon Jakubowski z VOLVO Polska pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy dział utrzymania ruchu jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w zakładzie pracy i jakie są wskaźniki monitorujące bezpieczeństwo pracy maszyn. Paweł Buchowiec przedstawi transformację w obszarze bhp zakładu MAN Trucks w Niepołomicach, a Krzysztof Paluszkiewicz z CCC wprowadzi uczestników w wizualizację koncepcji bezpieczeństwa w logistyce i opowie o reorganizacji zasad transportu przy zaangażowaniu działu bezpieczeństwa.
Sylwetkę człowieka jako twórcy kultury bezpieczeństwa nakreśli Bartłomiej Szewczykowski z Lime Access, a Karol Bączkowski z firmy Medikon podpowie, jak postępować w sytuacji, gdy u pracownika dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia, przedstawi metody prewencji i sposób udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
Możliwość spojrzenia na bezpieczeństwo z perspektywy doświadczeń wielu znanych firm oraz osób pełniących na co dzień różne funkcje (od zarządzającego, audytora, biegłego sądowego, po przedstawicieli organów nadzoru i kontroli) z pewnością jest bezcenna. Nie zabraknie również warsztatów poświęconych m.in. takim zagadnieniom, jak: bezpieczeństwo użytkowania maszyn, strategia zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników, behavioral based safety, zarządzanie chemikaliami czy well-being.
Organizatorom konferencji przyświeca jasny cel: trzeba zadbać o to, aby każdy pracownik mógł bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

 

Więcej informacji o konferencji i zapisy: https://bezpieczenstwowprzemysle.pl